AKTULANOŚCI

przykład polskiego modernizmu

Wyburzanie CDT (Smyk) w Warszawie

Częściowe wyburzanie warszawskiej ikony modernizmu

Trwa rozbiórka budynku CeDeT (Smyk).

Autorem koncepcji architektonicznej budynku, który pojawi się w miejscu dawnego Smyka, jest konsorcjum pracowni AMC Andrzej Chołdzyński i RKW Rhode Kellermann Wawrowsky. Nadzór konserwatorski pełni architekt Maria Wojtysiak.

Centralny Dom Towarowy to wybitny projekt autorstwa uznanych architektów Zbigniewa Ihnatowicza i Jerzego Romańskiego, który wszedł do kanonu architektury europejskiego modernizmu. Powstał w latach 1948-52 i jest wpisany do rejestru zabytków.

Belgijski deweloper – firma Immobel – chce odremontować dom handlowy Smyk, przywrócić mu oryginalną elewację, a z tyłu dobudować nowoczesne biurowe skrzydło.

Budynek zostanie poddany generalnej modernizacji, wymienić trzeba nawet niektóre elementy konstrukcyjne. Ale Smyk zachowa swój dotychczasowy kształt – inwestorowi na tym zależało, to z jego inicjatywy budynek został wpisany do rejestru zabytków. Niższe piętra obiektu zostaną przeznaczone na sklepy, z wejściami bezpośrednio od Alej Jerozolimskich i od ulicy Brackiej; natomiast górne kondygnacje stanowić będą biura. Na tyłach dzisiejszego Smyka, u zbiegu ul. Zgoda i Szpitalnej, powstanie nowy, przeszklony trójkątny gmach, którego parter zajmą usługi, wyższe piętra – biura, a na ostatniej kondygnacji zostanie ulokowana restauracja.

Źródło wizualizacji i zdjęć archiwalnych: mat. inwestora oraz http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1,34889,9102710,Oto_nowy_Smyk__Nowy_wlasciciel_rozbuduje_budynek.html

Aktualnie Trans-Ziem prowadzi częściowe wyburzanie najwyższych części budynku.

© 2018 TRANS-ZIEM. Wszystkie prawa zastrzeżone.