AKTUALNOŚCI

Krótka historia tego wyburzania

Budowa kompleksu szpitalnego na pograniczu Zabrza i Gliwic rozpoczęła się jeszcze w latach 70 XX wieku. Prace wstrzymano w 1992 roku z powodu braku środków finansowych, jednak już pięć lat później Śląska Akademia Medyczna otrzymała budowę w wieczyste użytkowanie i marzenia o szpitalu gigancie wydawały się nadal realne.

Generalnym architektem nowego projektu ACM została w sierpniu 1997 r. francuska firma Seachaud & Bossuyt (jest ona autorem m.in. projektów: Francuskiej Biblioteki Narodowej, Ministerstwa Finansów w Paryżu, pałaców kongresowych w Nicei, Cannes i Reims, a także szpitala w Breście), współpracująca z paryskim biurem projektowym Architecture Studio (m.in. Instytut Świata Arabskiego w Paryżu, Parlament Europejski w Strasburgu, Miasteczko Uniwersyteckie Croisset w Paryżu, Kościół Notre-Dame I’Arche d’Alliance w Paryżu). 50-osobowy zespół architektów i inżynierów otrzymał zadanie zaprojektowania ACM jako nowoczesnego, interdyscyplinarnego kompleksu klinicznego, ale tak, by wykorzystując istniejącą zabudowę (170 tys. m2) – maksymalnie obniżyć koszty rozbudowy.

źródło: http://www.sluzbazdrowia.com.pl/artykul.php?numer_wydania=3077&art=13

rozłupujący się na dwie cześci pod wpływem wybuchu budynek ACM

Przy wyburzaniu ACM-u pracowała m.in. jedna z największych koparek gąsienicowych w Polsce. HITACHI ZX-870 LCR wyposażona w długi wysięgnik, pozwalający na wyburzanie elementów znajdujących się na wysokości 43 metrów, przy użyciu specjalistycznych nożyc wyburzeniowych. Waga koparki wraz z osprzętem przekracza 128 ton.

Zakres zlecenia – kompleksowe wyburzanie

Kompleksowe wyburzenie ogromnego kompleksu. Recykling materiału po rozbiórce i wywóz z terenu robót.

Historia obiektu jako niespełnionego polskiego snu przyciągnęła tłumy obserwatorów, którzy dokumentowali kolejne etapy rozbiórki zarówno z ziemi jak i z powietrza.

Trudności do pokonania

Wyburzanie mechaniczne obiektu o takich gabarytach zajęłoby mnóstwo czasu i pochłonęło ogromne ilości środków. W związku z tym zdecydowaliśmy o połączeniu tradycyjnej metody mechanicznej z metodą minerską, czyli wyburzaniem strzałowym. Tutaj z pomocą przyszła nam obyta z materiałami wybuchowymi firma CAMA. Partnerem w rozbiórce mechanicznej zostało Przedsiębiorstwo MIAZGA.

Użyty sprzęt

  • Hitachi ZX-870,
  • koparki gąsienicowe Hitachi ZX-470, JCB, Daewoo,
  • osprzęt w postaci nożyc wyburzeniowych gryząco-kruszących Mantovanibenne, Demarec,
  • spycharki,
  • koparki kołowe,
  • kruszarki Terex Pegson,
  • samochody transportowe

© 2018 TRANS-ZIEM. Wszystkie prawa zastrzeżone.