Roboty ziemne – SOMFY – Niepołomice

Inwestycja otwarta 3 czerwca 2014 – fabryka SOPEM w podkrakowskich Niepołomicach. Jest jedną z najważniejszych i największych w ostatnich latach inwestycji w tym rejonie. Wybudowana w ramach Krakowskiego Parku technologicznego zapewni rozwój regionu i nowe miejsca pracy.
 
Aż 800 osób ma znaleźć zatrudnienie w fabryce SOPEM należącej do francuskiej Grupy Somfy. Kolejnych 1500 ma pracować w firmach kooperujących. Otwarta właśnie fabryka będzie jedną z największych pod względem zatrudnienia nie tylko w Niepołomickiej Strefie Inwestycyjnej, ale również w Polsce.

SOPEM to największa inwestycja pod względem nakładów finansowych od czasów powstania fabryki MANN. Jej wartość docelowo ma wynieść 120 mln zł. Sama powierzchnia produkcyjna zakładu jest imponująca, bo wynosi aż 10 000 mkw., kolejne 2000 to biura, zaś cały teren należący do SOPEM to 85 000 mkw.

porównanie wykonanych robót ziemnych

Zakres zlecenia

Kompleksowe roboty ziemne, podniesienie i wzmocnienie podłoża. Profilowanie terenu, makroniwelacja.

W ciągu niewiele ponad 13 tygodni nasza firma przeprowadziła wymianę gruntu na powierzchni 7 hektarów w ilości ok 100 tys. m3.

Tak duży zakres robót ziemnych wykonany w tak krótkim czasie był możliwy do osiągnięcia dzięki sprawnej organizacji wielu jednostek sprzętowych, zapewnieniu zaplecza logistycznego i własnym źródłom materiału wzmacniającego podłoże.

Trudności do pokonania

Tereny niepołomickiej części Krakowskiego Parku Technologicznego charakteryzują się wysokim poziomem wód gruntowych i stosunkowo słabymi własnościami nośnymi.  W związku z zastanymi okolicznościami przyrody, podnieśliśmy niweletę terenu, wymieniliśmy grunt na kruszywo betonowe, a do zagęszczenia wykorzystaliśmy technologię zagęszczania impulsowego firmy Keller.

Zastosowane zabiegi przyniosły oczekiwane rezultaty i zadowolenie inwestora.

© 2018 TRANS-ZIEM. Wszystkie prawa zastrzeżone.